Ziomkostwo Prus Wschodnich - Landsmannschaft Ostpreußen e.V.
 
Wiosenne Seminarium dla Średniej Generacji Mniejszości Niemieckiej 2020

Wiosenne Seminarium dla Średniej Generacji Mniejszości Niemieckiej 2020

Wiosenne Seminarium dla Średniej Generacji Mniejszości Niemieckiej zostało odwołane ze względu na zachowanie środków bezpieczeństwa związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Biuro Landsmannschaft Ostpreußen w Olsztynie zaprasza na Wiosenne Seminarium dla Średniej Generacji Mniejszości Niemieckiej. W tym roku będziemy podążać śladem zamków krzyżackich w Prusach. Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach wywarło ogromny wpływ na późniejsze dzieje i kulturę krainy, którą władało. Poprzez stworzenie jednego z najpotężniejszych w Europie systemów zamków, z których wiele zachowało się do dnia dzisiejszego, odcisnęło również niezatarte piętno na krajobrazie tych ziem. Dziś nie można już sobie wyobrazić pejzażu Warmii, Mazur i Powiśla bez gotyckich wież zamków i kościołów, które wznieśli średniowieczni rycerze-mnisi Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie oraz związani z nimi biskupi i kanonicy. Wyjątkowa nie była jedynie skala przedsięwzięcia, lecz i budulec – gdzie indziej budowano z kamienia, w Prusach zaś używano cegły. Budowle te zadziwiają surowym pięknem, a wyrafinowana prostota ich architektury wynika ściśle z jej funkcjonalności.

Termin: 04 – 05 kwietnia 2020

Miejsce: Hotel Zamek Gniew, ul. Zamkowa 3, 83-140 Gniew, Polska

Wiek uczestników: 25-65 lat

Pierwszego dnia wyruszymy wspólnie autokarem z Olsztyna do Kwidzyna. Tam zwiedzimy zamek gotycki oraz miasto, które jest związane z najwcześniejszym etapem ekspansji Zakonu na ziemie pruskie. Na brzegu skarpy jest malowniczo położony nad pradolina Wisły monumentalny zamek kapituły pomezańskiej wraz z katedrą, wybudowany w czasach państwa krzyżackiego. Zamek jest dobrze zachowany, zaczęto go wznosić na przełomie XIII i XIV wieku.

Z Kwidzyna grupa wyruszy do Gniewu. Uczestnicy projektu będą nocować w Hotelu Zamek Gniew, który mieści się w gotyckim zamku. Tutaj odbędzie się także teoretyczna część seminarium, która będzie poświęcona pracy projektowej Landsmannschaft Ostpreußen i Mniejszości Niemieckiej.

Drugiego dnia zwiedzimy największą twierdzę gotycką w Europie – zespół zamkowy w Malborku. Symbol potęgi Zakonu Krzyżackiego z najlepszego okresu istnienia państwa zakonnego w Prusach, jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw ówczesnej Europy. Pełna majestatu rozciągająca się wzdłuż Nogatu budowla od początku budziła podziw i respekt. To, co dziś oglądamy, jest w dużej części rekonstrukcją gotyckiego założenia, stworzoną przez znakomitych niemieckich konserwatorów oraz polskich naukowców i konserwatorów prowadzących odbudowę zamku po ogromnych zniszczeniach II wojny światowej. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Malborka grupa wróci autokarem do Olsztyna.

Szczególnie serdecznie zapraszamy aktywnych członków stowarzyszeń niemieckich na Warmii i Mazurach oraz tych, którzy chcieliby się zaangażować w działania na rzecz mniejszości niemieckiej. Ilość miejsc ograniczona.

Opłata za uczestnictwo w projekcie wynosi 70 PLN. Organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie wraz z noclegiem (pokoje dwuosobowe) i pokrycie kosztów związanych z udziałem w projekcie, warunkiem jest uiszczenie opłaty.

Prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza do 15 marca 2020.

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY