Ziomkostwo Prus Wschodnich - Landsmannschaft Ostpreußen e.V.
 
Wiosenne Seminarium 2021

Wiosenne Seminarium 2021

Tegoroczne Wiosenne Seminarium dla Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur odbędzie się ze względu na pandemię w formie online. Biuro Landsmannschaft Ostpreußen w Olsztynie zaprasza wszystkich członków stowarzyszeń mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach oraz osoby zainteresowane taką tematyką i które chciałby się zaangażować w działalność mniejszości niemieckiej.

 

Termin: 10 kwietnia 2021 (sobota) w godzinach od 16:00 do 18:30

 

Pozostaniemy w atmosferze świąt wielkanocnych. Uczestnicy wysłuchają referatu na temat zwyczajów wielkanocnych w Prusach Wschodnich. Wielkanoc była ważnym kościelnym świętem w Prusach Wschodnich, obecnie region Warmii i Mazur. Niemniej jednak pradawne pogańskie zwyczaje z okresu plemion pruskich lub zwyczaje przybyłych do Prus Wschodnich imigrantów przeplatały się z chrześcijańskimi. Jakie zwyczaje przetrwały do dnia dzisiejszego, a jakie zostały zapomniane? Kim były rozemuki? Czym było smaganie wielkanocne? Podczas tego wykładu uczestnicy otrzymają odpowiedzi na te i inne pytania.

Podczas seminarium porozmawiamy również o projektach i działalności mniejszości niemieckiej w czasach pandemii. Jakie możliwości mają stowarzyszenia niemieckie? Co można zrobić pomimo obostrzeń. Kolejnym punktem programu będzie spis powszechny 2021.

Prosimy o zgłaszanie się na adres mailowy: gladkowska@ostpreussen.de W mailu proszę o podanie imienia, nazwiska, stowarzyszenia mniejszości niemieckiej oraz adresu mailowego. Przed spotkaniem otrzymają Państwo linki potrzebne do uczestnictwa w Wiosennym Seminarium.

Czekamy na Ciebie!