Ziomkostwo Prus Wschodnich - Landsmannschaft Ostpreußen e.V.
 
Relacja z VII Letniej Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur

Relacja z VII Letniej Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur

Stało się już tradycją, że pierwszy weekend wakacji jest zarezerwowany na Letnią Olimpiadę Młodzieży z terenu południowych Prus Wschodnich, którą organizują Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur (ZSNWiM) oraz przedstawicielstwo Landsmannschaft Ostpreußen (LO) w Olsztynie.

Ten termin jest na stałe zapisany w kalendarzu młodych ludzi, którzy przybyli również na siódmą edycję, która odbyła się w Ostródzie. W dniach od 21 do 23 lipca 70 młodych ludzi zebrało się by konkurować w różnych dyscyplinach sportowych oraz aby lepiej się poznać.

Po pozytywnych ubiegłorocznych doświadczeniach, organizatorzy Letniej Olimpiady ponownie zdecydowali się na jej przeprowadzenie w Ostródzie na tamtejszym stadionie. W tym roku pogoda dopisała, tak opisuje to główna organizatorka Edyta Gładkowska z biura Landsmannschaft Ostpreußen in Olsztynie: „Jest słonecznie ale nie za gorąco, wieje delikatny wiatr. Idealna pogoda na zawody lekkoatletyczne, bieg długodystansowy, a później na siatkówkę plażową i pływanie”. Udana integracja „fajnych młodych ludzi” w piątek wieczorem przed zawodami sportowymi, przyczyniła się do świetnej zabawy także w sobotni poranek.

Otwarcie Letniej Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur, Ostróda 2019

Mała kropla goryczy na początek: Niestety na otwarcie Letniej Olimpiady na stadionie nie przybył nikt z zaproszonych gości honorowych. To nie popsuło nastrojów młodzieży z różnych stowarzyszeń mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach podczas uroczystego zapalenia znicza olimpijskiego i wniesienia flagi olimpijskiej. Ich uwagę w ciągu dnia zwracał raczej młody przystojny biegacz, który akurat w tym czasie trenował na stadionie i którego autografy ozdobiły później wiele koszulek olimpijskich młodych uczestników zawodów. Karol Zalewski pochodzi z Reszla, do niedawna reprezentował Klub Sportowy AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2018 roku zdobył złoty medal z polską sztafetą 4×400 metrów na Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Birmingham oraz pobił rekord świata. Świetny wzór do naśladowania dla młodych ludzi, którzy ambitnie przykładali się do swojego startu w zawodach sportowych.

Uczestniczki Olimpiady z Karolem Zalewskim

Choć obok części sportowej imprezy, równie ważna jest integracja rozproszonej w regionie młodzieży oraz przekazanie im wiedzy o ich małej ojczyźnie, nie powstrzymało to entuzjastów sportu od wzajemnego głośnego dopingowania, aby uzyskać jak najlepsze wyniki sportowe. Liczyła się każda sekunda i każdy centymetr: jedna setna sekundy zadecydowała o zwycięstwie w biegu na 60 metrów juniorów, a parę centymetrów o wyłonieniu zwyciężczyni skoku w dal wśród juniorek. Podobnie jak w ubiegłym roku nie do pokonania byli lekkoatleci ze Szczytna. W trójboju lekkoatletycznym juniorek wygrała Kinga Długokęcka, a w kategorii juniorów Szymon Milewski, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Michał Wieczorek. Tylko w kategorii kobiet lokalną bohaterką stała się Aleksandra Kołodziejczyk zdobywając pierwsze miejsce. Patryk Aniśko z Braniewa obronił swój zwycięski tytuł w biegu na 600 metrów, a Weronika Oleszkiewicz z Ostródy wygrała w kategorii pływanie. W kategorii siatkówka plażowa, która była rozgrywana w drużynach mieszanych, ponownie dominowali przedstawiciele ze Szczytna.

Zwycięscy w kategorii siatkówka plażowa

Za mniej sportową grupę uczestników wypowiedział się humorystycznie Julian Matczak z Lidzbarka Warmińskiego: „Jestem tutaj, raczej po to, żeby zaniżyć średnią wyników sportowych. Fajnie jest tu być. Impreza jest dobrze zorganizowana, panuje świetna atmosfera i dobrze się tu bawię z kolegami.” Ta grupa miała szansę na zdobycie nagród w niedzielę po grze miejskiej podczas quizu z wiedzy o Ostródzie i Prusach Wschodnich. Również ta część imprezy, przekazująca wiedzę na temat regionu jest dla organizatorów bardzo ważna. Na razie nie  wiadomo, jakie miasto poznają uczestnicy ósmej Letniej Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur.

Letnia Olimpiada Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur została sfinansowana przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Landsmannschaft Ostpreußen, Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, Bund Junges Ostpreußen, Miasto Ostróda oraz Powiat Ostródzki.

Tekst: Uwe Hahnkamp

Tłumaczenie: Edyta Gładkowska