Ziomkostwo Prus Wschodnich - Landsmannschaft Ostpreußen e.V.
 
Relacja: Letnia Olimpiada 2022

Relacja: Letnia Olimpiada 2022

Panowała piękna, letnia pogoda w Ostródzie. Juniorzy i młodzież Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur spotkała się w tym roku w Ostródzie, aby wspólnie wziąć udział w VIII Letniej Olimpiadzie. 

Ulokowani byliśmy w internacie jednej z Ostródzkich szkół. Stamtąd mogliśmy szybko dotrzeć na najważniejszych miejsc. W piątek po przybyciu i zameldowaniu się, udaliśmy się na interesujące zwiedzanie miasta. Naszym przewodnikiem był pan Heinrich Hoch, długoletni przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Przemierzaliśmy przez Ostródę, gdzie mogliśmy podziwiać stare kamieniczki i nowe budowle. Przeszliśmy obok koszarów artyleryjskich. W dzisiejszym planie był Kościół Ewangelicki. Z opowiadania przewodniczącego wiemy, że inny wiejski kościół, który był splądrowany w czasach wojny został przekazany Katolikom w 1982 roku. 

Wieża widokowa kościoła ewangelickiego ma 52 metry wysokości, a my byliśmy na wysokości 40 metrów, gdzie mileśmy dobry widok na miasto. Na wierzy znajdują się również 3 ciężkie dzwony, które w 1909 roku podratowało Ostródzie miasto Bochum.

Stare Miasto Ostródy nie wygląda jak typowe stare miasto. Jest nowo urządzone. Po stronach placu stoją bloki mieszkalne, tylko na jednym rogu widać kawałek starej architektury. Są to resztki tamtego starego miasta. Po środku przed ratuszem stoi pomnik. Właściwiej est to fontanna. Przed 1 maja 2004 roku był to Pomnik Trzech Cesarzy, później został Pomnikiem Jedności Europejskiej. 

Pomimo, że sobota powitała nas mżawką, nie straciliśmy nadziei na wspaniałą pogodę – i słusznie. Początek rozgrywek Ósmej Letniej Olimpiady zaczął się powitaniem na boisku Orlik I LO w Ostródzie (przy dawnym Gimnazjum Cesarza Wilhelma w czasach Prus Wschodnich), krótko po tym wysłuchaliśmy dwóch hymnów: Polski i Niemiec. 
Grupę prowadził długoletni nauczyciel w-fu, Zygmunt Bratz. Z nim byli również nauczycielka w-fu pani Ewa Szymaniak-Domasiewicz i pan Paweł Drobisz. Na początek była lekka rozgrzewka, która nie tylko miała rozgrzać mięśnie, chronić przed uszkodzeniami, lecz również wskrzesić motywację. 

W pierwszej dyscyplinie sportowej starali się dziewczyny i chłopcy osiągnąć najlepsze czasy w bieganiu. Biegali w parach odcinek 50 metrów. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do następnej dyscypliny – skoku w dal. Tu uczestnicy musieli wykazać swój najlepszy skok w dal z trzech możliwych prób. Ponownie po krótkiej przerwie przeszliśmy do rzutu piłką lekarską. Tak jak w skoku w dal, uczestnicy mogli spróbować trzykrotnie zdobyć swój najlepszy wynik w rzucie piłką. 

Trójbój skończył się dłuższą przerwą, w której udaliśmy się do stołówki aby się móc posilić. 
Popołudnie okazało się słoneczne i bardzo przyjemne. Pomimo, że widoczne było pare chmur na niebie, było naprawdę jak w lecie. Czasami oślepiało nas nawet słońce. Pomimo to panowała u nas wspaniała i zachęcająca do walki atmosfera. Można było to obcerować w grze w piłkę siatkową. Podczas gdy jedna grupa grała mecz, inna grała w piłkę nożną. 
Około godziny 17.00 znaliśmy już wyniki. W najlepszym blasku słońca wyróżnieni zostali zwycięzcy ósmej Letniej Olimpiady. Nie każdy może być zwycięzcą, ale każdy może spróbować, dać z siebie wszystko i spróbować wygrać.

Najlepsi w kategorii Juniorzy 

Dyscyplina Miejsce 1 Miejsce 2 Miejsce 3
Bieg Nowicki Kamil – Zeit: 7,32 Ignaczak Aleksander – Zeit: 7,36 Heinrich Kajetan – Zeit: 7,86 
Skok w dal Ignaczak Aleksander – 2,10 m Nowicki Kamil – 2,00 m  Cieśla Igor – 1,96 m
Rzut piłką lekarską Gorzycka Aleksandra – 7,25 m Nowicki Kamil – 7,00 m  Cieśla Igor – 6,86 m

Najlepsi w kategorii Młodzież

Dyscyplina Miejsce 1 Miejsce 2 Miejsce 3
Bieg Dziwniel Kamil – Zeit: 7,10 Nowak Kamil – Zeit: 7,58 Jacyna Michał – Zeit: 7,62
Skok w dal Dziwniel Kamil – 2,36 m Kołodziejczyk Aleksandra – 2,13 m  Jacyna Michał – 2,12 m
Rzut piłką lekarską  Nowak Kamil – 10,98 m Tobaj Mateusz – 10,90 m  Dziwniel Kamil – 10,30 m

Każdy uczestnik został wyróżniony. Albo wygraną pucharu, albo otrzymaniem medalu za udział w ósmej Letniej Olimpiadzie. 

NA koniec dnia spotkaliśmy się w Deutsches Haus – Tannen – Domu Niemieckim – Jodły, aby wspólnie grillować i świętować.

W niedzielę uczestnicy mogli wziąć udział w Quizie o Ostródzie, Prusach Wschodnich i Niemczech. Grali na Quizlet Live. Grupy zostały wylosowane przypadkowo i nazwane imieniem zwierząt. Każda grupa miała na swoich telefonach to samo pytanie, a tylko jedna osoba z grupy miała poprawną odpowiedź. Jak tylko zmieniło się pytanie, poprawną odpowiedź mógł mieć ktoś inny. Zwycięzcy Quizu otrzymali karty podarunkowe do Empiku. 

Pierwsze miejsce zajęli:

 • Czaban Amelia
 • Rybak Agata
 • Ignaczak Aleksander
 • Jacyna Michal

Na drugim miejscu byli:

 • Wielechowska Angelika
 • Litkowec Weronika
 • Tużyk Katerina

Na trzecim miejscu byli:

 • Sońta Nina
 • Pawlik Zuzanna
 • Heinrich Kajetan
 • Nowicki Kuba

Około południa poszliśmy na plażę miejską w Ostódzie nad jeziorem Kajkowskim. Niektórzy opalali się tam, inni zaś pływali w jeziorze, lub też grali w piłkę siatkową.

Nasza wspólna podróż dobiegła końca po obiedzie. To był wspaniały czas razem. Cieszymy się już na kolejną Letnią Olimpiadę w przyszłym roku.