Sprawozdanie z Letniego Festynu Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur 2014

21.06.2014 w olsztyńskim amfiteatrze odbył się coroczny Letni Festyn Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ekumenicznym odprawionym przez kanonika Andre Schmeiera i biskupa ewangelickiego Rudolfa Bażanowskiego. Po przemówieniach Stephna Grigata (przewodniczący Landsmannschaft Ostpreussen), Heinricha Hocha (przewodniczący ZSNWiM), Bernarda Gaidy (przewodniczący ZNSSK), Wiktora Marka Leyka (pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych) rozpoczął się program artystyczny.

Na scenie wystąpili: Ostródzka Orkiestra Dęta, zespół tańca regionalnego „Saga” z Bartoszyc, grupa dziecięca z Kętrzyna z przedstawieniem teatralnym „Czerwony kapturek”, chór z Giżycka, chór „Warmia” z Lidzbarka Warmińskiego, Mateusz Gawroński, chór z Nidzicy, Monika Krzenzek ze Szczytna, Deutschwagen- wystąpienie dzieci, chór z Mecklenburgii-Pomorza Przedniego, grupa młodzieżowa „Jodły” z Ostródy, Sylwia Przespolewska z Kętrzyna.

Po występie zespołu tanecznego „Saga”, jego kierowniczki Pani Danuta Niewęgłowska i jej córka Pani Dorota Cieklińska zostały odznaczone Odznaką Honorową Landsmannschaft Ostpreußen.

Punktem kulminacyjnym były walki rycerskie Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyn. Publiczność z entuzjazmem podziwiała potyczki rycerzy na miecze, topory i buzdygany.