Relacja z V Letniej Olimpiady Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur

V Letnia Olimpiada Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur

W weekend 23.-25.06.2017 Mrągowo opanował duch sportu. Już po raz piąty na Letnią Olimpiadę przyjechała młodzież z całego województwa. Tym razem w imprezie brało udział prawie 70 osób z Ostródy, Olsztyna, Olsztynka, Bartoszyc, Górowa Iławeckiego, Lidzbarka Warmińskiego, Kętrzyna, Szczytna i oczywiście z Mrągowa. Młodzi sportowcy rywalizowali w trójboju lekkoatletycznym, siatkówce plażowej, pływaniu, tenisie, dartach i rzutach do kosza. Organizatorami projektu byli: biuro Landsmannschaft Ostpreußen w Olsztynie, Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur (ZSNWM) oraz Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Niedźwiedzia Łapa” w Mrągowie.

Nie tylko wyzwania sportowe przyciągnęły młodzież do Mrągowa ale również spędzenie razem wspólnego czasu oraz wycieczka do muzeum w Sądrach, która przybliżyła uczestnikom niemiecką kulturę.

Muzeum „Chata Mazurska“ jest prowadzone przez rodzinę Dickti od 1991 roku. Zgromadzoną są tam przedmioty i urządzenia, które używane były kiedyś w Prusach Wschodnich, takie jak prasa do twarogu, ława rymarska, centryfuga czy krajzega. Krystyna Dickti oprowadziła grupę po wystawie i opowiedziała o przeznaczeniu poszczególnych przedmiotów. Następnie odbył się quiz z wiedzy o Prusach Wschodnich oraz o wizycie w muzeum. Zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Letnia Olimpiada Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur została sfinansowana przez: polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Landsmannschaft Ostpreußen, ZSNWM, Bund Junges Ostpreussen, Miast Mrągowo.