Relacja z IV Letniej Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur

IV Letnia Olimpiada Młodzieży Mniejszości Niemieckiej

Warmii i Mazur

Letnia Olimpiada odbyła się w dniach 24.-26.06.2016 w Mrągowie w Ośrodku Wypoczynkowym „Polonez” nad jeziorem Czarnym.

Już po raz czwarty młodzież mniejszości niemieckiej Warmii i Mazur spotyka się na Letniej Olimpiadzie. W tym roku przyjechało prawie 80 młodych ludzi ze stowarzyszeń mniejszości niemieckiej w Olsztynie, Bartoszycach, Braniewie, Lidzbarku Warmińskim, Górowie Iławeckim, Szczytnie, Ostródzie, Kętrzynie i Mrągowie.

Uczestnicy przyjechali już w piątek wieczorem aby lepiej się poznać. Brali udział w grach i zabawach integracyjnych, a potem bawili się na dyskotece.

W sobotę po oficjalnym otwarciu IV Letnia Olimpiady Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Warmii i Mazur odbyły się zawody sportowe. Uczestnicy konkurowali w następujących dyscyplinach: siatkówka plażowa, bieg przełajowy z przeszkodami, strzelanie, Mini Euro 2016 – piłka nożna, tenis stołowy i trójbój lekkoatletyczny. Pomimo ogromnego upału, temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza, młodzi członkowie mniejszości niemieckiej podjęli wyzwanie i dzielnie walczyli w poszczególnych konkurencjach sportowych. W przerwach młodzi sportowcy chłodzili się w jeziorze, a wieczorem wspólnie odpoczywali przy ognisku.

W niedzielę odbyła się gra miejska, dzięki której uczestnicy olimpiady mogli poznać Mrągowo. Siedem grup przy pomocy smartfonów odnajdywało na czas najważniejsze budynki w mieście. Na miejscu trzeba było zrobić zdjęcie grupowe z danym zabytkiem jako dowód udanych poszukiwań. Tego samego dnia odbył się test z historii miasta Mrągowa oraz Prus Wschodnich. Uczestnicy zmęczeni ale jedocześnie szczęśliwi wrócili do domów z nadzieją na kolejne wspólne spotkanie.

Organizatorzy i sponsorzy:

Landsmannschaft Ostpreußen, Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Bund Junges Ostpreußen, Miasto Mrągowo, Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Niedźwiedzia Łapa” w Mrągowie.