Deutsch (DE-CH-AT)Polish (Poland)

archiwum starych zdjęć

Pałace i dwory Prus Wschodnich

"Historia wielu rodów szlacheckich w Prusach Wschodnich sięga czasów Zakonu Krzyżackiego ale również później wiele rodzin szlacheckich osiedlało się w Prusach Wschodnich. Ich przedstawiciele pracowali jako wojskowi, ministrowie i dyplomaci, służyli swojemu władcy i gospodarowali rozległymi dobrami ziemskimi. Ten świat szlacheckich posiadłości ziemskich przeminął bezpowrotnie wraz z rokiem 1945. O tamtych czasach przypominają dwory i pałace, które jeszcze pozostały, jednak ogromna ich część zniknęła całkowicie z naszego krajobrazu."*

Projekt będzie w dużej mierze poświęcony życiu we wschodniopruskich dworach i pałacach. Jak wyglądało wyposażenie dworów? Co się wtedy jadało? Jakie były ulubione zajęcia dzieci? Jak przebiegały stosunki między właścicielami ziemskimi, a mieszkańcami wsi? Odpowiedzi na te pytania uzyskają Państwo podczas tegorocznego seminarium „Dwory i Pałace Prus Wschodnich".

Drugiego dnia przewidujemy objazd i zwiedzanie obiektów m.in. w Gładyszach, Słobitach, Anglitach i Drulitach.

Poprzez ten projekt chcemy umożliwić przedstawicielom mniejszości niemieckiej spotkanie oraz wymianę doświadczeń, dlatego chcemy również w trakcie seminarium porozmawiać o celach i planach mniejszości niemieckiej na przyszłość.

Szczególnie serdecznie zapraszamy aktywnych członków stowarzyszeń niemieckich na Warmii i Mazurach oraz tych, którzy chcieliby się zaangażować w działania na rzecz mniejszości niemieckiej.


Termin: 23 -24 kwietnia 2016

Miejsce: Pałac Wojciechy - Hotel, 14-310 Miłakowo

Wiek uczestników: 25 – 60 latProsimy o zgłoszenia za pomocą formularza do 10 kwietnia 2016.

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

*Gabriela Czarkowska-Kusajda, Wolfgang Freyberg, „Unbeschwerte Zeit. Jugendjahre auf ostpreußischen Gütern und Landschlössern”, Herausgeber: Kulturzentrum Ostpreußen in Ellingen 2015.
(tłumaczenie cytowanego fragmentu: E. Gładkowska)