Deutsch (DE-CH-AT)Polish (Poland)

archiwum starych zdjęć

 

Raport z projektu

Psychologia Natangii w obrazach“

 

W dniach od 15-18.08.2011 Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej Natangia, Instytutem Stosunków z Zagranicą oraz Wspólnotą Wschodniopruską zorganizował w Górowie Iławeckim warsztaty pod tytułem „Psychologia Natangii w obrazach.” Uczestnicy przyjechali z Górowa, Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się w Ośrodku Kultury i od razu mieliśmy szansę lepiej się poznać. Warsztaty otworzył referat historyka Jerzego Necio „Regionalne pomniki kultury”. Necio przedstawił nam historię Natangii. Szczególnie interesujące były losy pruskiego, zapomnianego już bohatera Herkusa Monte, który został porównany do Braveheart. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie http://jotde.republika.pl/HM/HerkusMonte.pdf

Historyk opowiedział nam również o pomnikach kultury, które spotkamy na naszej trasie rowerowej. Po obiedzie fotograf Grzegorz Wadowski przybliżył nam historię fotografii, jak i opowiedział o fotoreportażu. Wieczorem wszyscy razem na rowerach pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie jeszcze do późna spędziliśmy miło czas przy grillu.

16. sierpnia przemierzyliśmy rowerami następującą trasę:

Krasnołąka (Schönewiese) – należała do rodu Dornhardt

Dulsin (Dulzen) – należał do rodu Waldburg

Toprzyny (Topprienen)

Żywkowo (Schewecken) – znane dzisiaj z dużej ilości bocianów

Grądzik (Gründhofen)

Wojmiany (Woymanns)

Czyprki (Zipperken)

Niestety większość dworów i starych domów w tych miejscowościach obróciło się w ruiny, które dzisiaj już tylko pobudzają wyobraźnie i dają wyobrażenie o świetności tych budowli. Tylko natura, piękne aleje drzew, stawy nadal wydają się być w dobrym stanie. Na pewno warto odwiedzić te tereny.

17. sierpnia zwiedziliśmy i sfotografowaliśmy Górowo Iławeckie. Bardzo interesująca była wizyta w muzeum „”Dreyse”, gdzie znajdują się przedmioty znalezione przez pasjonatów pod ziemią na terenie Górowa. I tak można tam zobaczyć między innymi: broń, starą biżuterie, zęby, guziki, fragmenty samolotu i wiele innych eksponatów.

Po południu obrobiliśmy zdjęcia oraz wybraliśmy te najciekawsze na wystawę.

18. sierpnia wszyscy pilnie pracowaliśmy nad przygotowaniem wernisażu. W grupach zrobiliśmy kolorowe plakaty, które zwisły w Górowie. Wywołane zdjęcia rozwiesiliśmy w parku miejskim. Wernisaż rozpoczął się o godzinie 17.00 i zgromadził sporą publiczność, przybyli m.in.: burmistrz Górowa Iławeckiego, reprezentanci Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Natangia, Uwe Hahnkamp (Allensteiner Welle) i inni. Cały czas panowała świetna atmosfera. Odwiedzający spacerowali przy dźwiękach jazzu po parku i podziwiali zdjęcia młodych artystów.

Wy również możecie zwiedzić wystawę „Psychologia Natangii” online na naszym portalu: http://www.ostpreussenportal.pl/index.php/pl/galeria

Znajdziecie tam również zdjęcia dokumentujące cały projekt.

Chcielibyśmy jeszcze podziękować wszystkim osobą, które pracowały przy tym projekcie, a przede wszystkim:

Paulinie Andrzejewski (ifa);

Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej Natangia: Pani Heidenreich, Pani Szczurko, Pani Hołub;

Ośrodkowi Kultury w Górowie Iławeckim: Pani Jasińskiej

Związkowi Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur