Deutsch (DE-CH-AT)Polish (Poland)

archiwum starych zdjęć

Spotkanie adwentowe młodzieży mniejszości niemieckiej

Tradycyjnie na początku adwentu młodzież wschodniopruska spotkała się w Ostródzie. Młodzi ludzie przyjechali także ze Śląska, Gdańska i Pomorza. W sumie około 70 osób. Spotkali się aby wspólnie świętować adwent i pielęgnować wschodniopruską tradycję. Spotkanie adwentowe rozpoczyna się w czwartek i trwa do niedzieli. W programie przewidziana jest nauka wschodniopruskich pieśni, kolęd oraz tańców. Odbywają się również mistrzostwa wschodniopruskie, w trakcie których grupy rozwiązują różne zadania związane z historią i kulturą Prus Wschodnich.

DSC 2233

Punktem kulminacyjnym jest uroczysty wieczór adwentowy przygotowany przez uczestników. W grupach przygotowywana jest świąteczna dekoracja stołów, pieczone są ciasteczka i ciasta. Przygotowywana jest również część artystyczna składająca się ze śpiewu i tańca. Uroczysty wieczór rozpoczął się od przywitania gości. Następnie Kanonik Andre Schmeier oraz pastor Wojciech Płoszek wygłosili słowo boże z okazji adwentu w języku niemieckim oraz polskim. Marc Zander z zarządu Landesgruppe Bayern w słowach przywitania podziękował Landowi Bawarii za wsparcie finansowe tej uroczystości, która przyczynia się do porozumienia i scala uczestników w jedną rodzinę.

Ostatniego dnia uczestnicy dyskutowali czym dla nich jest niemieckość. Odśpiewano jeszcze ostatnie pieśni, a po obiedzie uczestnicy rozjechali się do domów z życzeniem szybkiego ponownego spotkania.

Projekt został sfinansowany poprzez Dom Niemieckiego Wschodu Monachium (Haus der Deutschen Ostens München), przez: Bawarskie Ministerstwo Pracy, Porządku Społecznego, Rodziny i Kobiet. Organizator: Landsmannschaft Ost- und Westpreußen, Landesgruppe Bayern, Bund Junges Ostpreußen na zlecenie Landsmannschaft Ostpreußen.